A Neuroverzum című könyv negyedik fejezete a koponya belsejében található, az agyat körülvevő és védő rendszert mutatja be részletesen. A fejezet címe akár az is lehetne: „Mi minden van még a koponyában?”
-Az agyat körülvevő agyhártyák és azok védelmi szerepe kerül bemutatásra, amelyek olyanok, mint egy bukósisak, folyadékkal töltve biztosítják az agy védelmét.
-Ismerteti az agykamrákat, az agy mélyén megbúvó folyadékkal teli üregeket, amelyek fontos szerepet játszanak az agy működésében.
-Külön hangsúlyt kap a vér-agy gát, amely egy speciális szerkezetű érfalrendszer, mely megakadályozza, hogy káros anyagok jussanak be az agyba, miközben lehetővé teszi a szükséges tápanyagok átjutását.
-Az agy immunrendszerének különleges működését is tárgyalja a fejezet, amely eltér a test többi részének immunválaszától. (Erről lejjebb részletesen is írok.)
-Végezetül ismerteti az agy vizsgálatára szolgáló modern eszközöket és eljárásokat, pl. az MRI-t, amelyek segítségével az agy szerkezetét és működését lehet tanulmányozni.
Ami különösen érdekelt az az agy „külön bejáratú” immunrendszere, mely a vér-agy gáton keresztül szabályozza az immunsejtek és anyagok bejutását az agyba, így biztosítva az agy védelmét a fertőzésektől és a gyulladásoktól, miközben megőrzi az idegrendszer finom egyensúlyát és működését. Tudatlanságomból adódott a kérdés, hogy ez lenne AZ immunrendszer?, melyre a mesterséges intelligencia adta meg a részletes választ.
„Az agy immunrendszere nem teljesen különálló a szervezet immunrendszerétől, hanem szoros kapcsolatban áll vele. Az agy és az immunrendszer együttműködése komplex, például az agyban található neuronok és az immunsejtek kölcsönhatásban vannak, ami fontos az én-tudat és az ellenség felismerése szempontjából is. Az agyban működik egy úgynevezett glimfatikus rendszer, amely az immunsejtek működését segíti, és ez az együttműködés új lehetőségeket nyit az agyi degeneratív betegségek és autoimmun kórképek kezelésében. A sclerosis multiplex egy autoimmun betegség, amelynek során az immunrendszer tévesen a központi idegrendszer (az agy és a gerincvelő) saját sejtjei ellen fordul, károsítva az idegsejtek mielinhüvelyét. Ez azt jelenti, hogy az SM-et az immunrendszer autoimmun reakciója okozza, amely elsősorban az agy és a gerincvelő ellen irányul, nem pedig a szervezet más részei ellen.
Összefoglalva:
Az agy immunrendszere nem különül el teljesen a szervezet immunrendszerétől, hanem szoros kölcsönhatásban áll vele.”
Mostanra eljutottam odáig, hogy „semmit nem tudok”, és még többet szeretnék erről olvasni, hogy jobban megérthessem, mi miért történik velem, amikor pl. shubom van. Nehéz olvasmány ez még akkor is, ha a szerző laikusok számára is érthető módon írta meg a könyvet. Ráaádásul, ahogy haladok a fejezetekkel, úgy kell egyre többet hozzáolvasnom, hogy szélesebb ismereteim legyenek, hiszen ezidág semmit nem tudtam az agy működéséről, és azt is bevallhatom, hogy 11 évvel ezelőttig nem is nagyon érdekelt, hogy mi van a bukósisakom alatt. 🤯